Rodzaje inhalacji i wybór inhalatora – co musisz wiedzieć?

Rodzaje inhalacji i wybór inhalatora - co musisz wiedzieć

Ze względu na nieustanny rozwój nowoczesnych technologii, domowe inhalatory stają się coraz bardziej skuteczne i funkcjonalne. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego urządzenia, warto poznać kilka szczegółów dotyczących działania takiego sprzętu. Dzięki temu znacznie łatwiej wybrać odpowiadający nam dobry inhalator oraz poprawnie go użytkować, co nie pozostaje bez znaczenia dla efektywności prowadzonej terapii.

Co to jest inhalacja?

Poprzez inhalację rozumie się proces wprowadzania substancji czynnych leczniczych do dróg oddechowych w formie pary wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Zwykle dostarcza się w ten sposób leki o działaniu rozkurczowym, ułatwiającym wykrztuszanie wydzieliny, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Aerozoloterapia to doskonała i bezpieczna metoda leczenia różnych schorzeń dróg oddechowych. Poleca się ją zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Rodzaje urządzeń do inhalacji

W zależności od stosowanego leku oraz sposobu jego podawania, wyróżnia się kilka rodzajów inhalatorów. Każdy aparat do inhalacji ma specjalistyczne przeznaczenie, a tym samym różni się od pozostałych mechanizmem działania. Należy przy tym pamiętać, że inhalator dla dzieci powinien mieć sprawdzone opinie, gdyż nieprawidłowe dozowanie leku może wydłużyć proces leczenia lub sprawić, że będzie ono nieskuteczne.

  • inhalator ciśnieniowy

Jest to najstarszy, a równocześnie najbardziej popularny typ sprzętu. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, co ma swoje odzwierciedlenie również w stosunkowo niskiej cenie. Aerozol zawierający substancję czynną powstaje w wyniku gwałtownej dekompresji po naciśnięciu zaworu. O skuteczności leku decyduje przede wszystkim prawidłowe zsynchronizowanie uwolnionej dawki preparatu ze wdechem.

  • inhalator proszkowy

Jego działanie opiera się na wykorzystaniu siły wdechu pacjenta. Z uwagi na to, w przypadku niektórych użytkowników mogą pojawić się trudności z przyjmowaniem leku w takiej formie. Warto wziąć to pod uwagę zastanawiając się jaki inhalator wybrać. Urządzenia te można dodatkowo podzielić na jednodawkowe i wielodawkowe.

  • inhalator pneumatyczny

Jest to urządzenie, w którym lek należy umieścić bezpośrednio. Posiada kompresor, zasilany prądem lub baterią, połączony z pojemniczkiem na lek. Wydajność procesu zależy głównie od ciśnienia.

  • Inhalator ultradźwiękowy

Jego praca opiera się na działaniu generatora drgań ultradźwiękowych. Nie oziębia aerozolu z substancją czynną, a tym samym ze względu na gęstość preparatu bardzo szybko trafia do dróg oddechowych. Ultradźwiękowe inhalatory dla dorosłych i dzieci mają bardzo dobre opinie, ale warto pamiętać, że ten rodzaj terapii nie nadaje się dla dzieci poniżej 1 roku życia. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że niewiele leków nadaje się do stosowania tym typem inhalatorów.

  • Inhalator siateczkowy

Jest wyjątkowo cichy, bardzo wydajny i ma niewielkie rozmiary. Można w nim podawać praktycznie każdy lek bez uprzedniego rozcieńczania. Ten inhalator ma dobre opinie szczególnie wśród osób, które cenią wygodę terapii i wszechstronność urządzenia.

Inhalator - jaki wybrać?

MMAD to jeden z najistotniejszych parametrów charakteryzujący każdy inhalator. Oznacza on średnią aerodynamiczną wielkość cząstek, które tworzą mgłę i wyrażany jest w mikronach. Wielkość cząstek wytwarzanych w tym procesie określa miejsce, w którym będą w największym stopniu wchłaniane cząsteczki leku. Warto brać to pod uwagę zastanawiając się, co będzie najlepsze na zapalenie oskrzeli czy zwykły nieżyt nosa, albo jaki inhalator na zatoki wybrać.